Vse o Omega 3 maščobah
-
Ime (A .. Ž)
|
Katjin blog
POMEMBNOST OMEGA 3 MAŠČOB ZA NAŠE ZDRAVJE
Pozitivni učinki EPA in DHA na zdravje so znani že od leta 1960, ko so raziskovalci na Greenlandiji raziskovali, zakaj je umrljivost zaradi srčno žilnih bolezni med Inuiti daleč najnižja (vir 1). Razlago so našli v njihovi prehrani, ki temelji v večini iz morskih rib in večjih morskih sesalcev, z izredno visokim deležem maščobe, kar je bilo v nasprotju z dotedanjim razmišljanjem o vplivu maščob na srčno žilne bolezni. To je bil začetek obsežnih raziskav o vplivu Omega 3 na zdravje in metabolizem ljudi.
Omega 3 maščobne kisline sodijo v skupino esencialnih maščobnih kislin, ki jih nujno potrebujemo za normalno delovanje številnih telesnih funkcij. Ker jih naše telo ne more tvoriti, jih moramo zaužiti s hrano in/ali prehranskimi dopolnili. Omega 3 maščobne kisline imajo kup zdravstvenih koristi, med drugim so potrebne za popravilo celic in kot gradniki novih celic.
Zakaj so esencialne maščobne kisline pomembne?
Esencialne maščobne kisline so v organizmu odgovorne za:
- tvorjenje celične membrane,
- nastanek hormonov,
- dober imunski sistem,
|
|
- prenos kisika v krvnem obtok,
- ohranjanje zdravja srca in ožilja,
- ohranjanje možganov,
- protivnetno delovanje (to velja predvsem za omega 3),
- zniževanje krvnega tlaka,
- vzdrževanje funkcije ledvic,
- preprečevanje strjevanja krvnih celic in še mnogo več …
Kaj so omega 3 maščobne kisline in zakaj so pomembne?
Omega 3 maščobne kisline so posebna vrsta maščobnih molekul. So polinenasičene maščobe, kar pomeni, da vsebujejo več kot eno dvojno ogljikovo vez (C=C). Mononenasičene maščobe vsebujejo samo eno dvojno ogljikovo vez, medtem ko nasičene maščobe ne vsebujejo dvojnih ogljikovih vezi. Omega 3 maščobne kisline sodijo v skupino esencialnih maščobnih kislin, ki jih nujno potrebujemo za normalno delovanje številnih telesnih funkcij. Ker jih naše telo ne more tvoriti, jih moramo zaužiti s hrano.
|
|
Poznamo 3 tipe omega 3 maščobnih kislin:
- alfa-linolenska kislina (ALA) je najkrajša vrsta in ima 18 atomov ogljika v dolžini in vsebuje tri C=C vezi. Najpogosteje jo najdemo v rastlinah, kot npr. sojini kalčki, laneno seme, zelenolistna zelenjava (npr. špinača in solata)
- eikozapentaenojska kislina (EPA) je srednje dolga in vsebuje 20 ogljikovih atomov in pet C=C vezi z ogljikom in ogljikom.
- dokozaheksaenojska kislina (DHA), je najdaljša in vsebuje 22 ogljikovih atomov in 6 C=C vezi. DHA ima največ dvojnih C=C vezi in najvišjo stopnjo bio razpoložljivosti.
EPA in DHA se nahajata LE v olju morskih organizmov, vključno z maščobnimi ribami, kot so sardele, skuše, lignji in losos ter v prehranskih dopolnilih iz ribjega olja in drugih vodnih organizmov, kot so morske alge ali fitoplankton.
ALA se nahaja v raznih rastlinskih virih, ampak pozitivni učinki niso dokazani (vir 2). Pri tem je potrebno izpostaviti, da mora organizem ALA maščobno kislino najprej pretvoriti v EPA in DHA. Ta pretvorba je izredno neučinkovita, saj se pretvori samo 8-21% EPA in 4-9% DHA (vir 3). Navedeno pomeni, da rastlinska olja, ki so bogata z omega 3 (torej ALA) niso ravno najboljša izbira za nadomeščanje omega 3 maščob.
|
Vpliv omega 3 maščobnih kislin na zdravje – Koliko EPA in DHA potrebujemo?
EPA in DHA se pri različnih ljudeh in zdravstvenih stanjih ter starostnih skupinah absorbirata različno. Dejstvo je, da so smernice za priporočljiv dnevni vnos EPA in DHA postavljene na splošno in po zadnjih raziskavah močno prenizke.
Kako dobro naš organizem absorbira EPA in DHA in koliko omega 3 maščobnih kislin imamo v organizmu, je možno tudi izmeriti. Test Omega 3 indeksa je enostaven, vzamejo samo vzorec krvi iz prsta. Rezultati raziskav kažejo, da ima večina ljudi v bolj razvitih državah indeks omega 3 (razmerja EPA/DHA) veliko prenizek. Optimalna vrednost oz. rezultat tega testiranja je med 8-11 (vir 4). Rezultat tega testa nam je lahko v pomoč pri odmerjanju dnevne doze EPA in DHA in pove veliko o tem, kako naše telo absorbira EPA in DHA iz naše prehrane ali prehranskih dopolnil.
Kaj pomeni oksidacija maščobnih kislin in na kaj moramo biti pozorni?
Leta 2010 je Evropska Agencija za varno hrano (EFSA) opozorila na stopnjo oksidacije v Omega 3 izdelkih (vir 5). Oksidacija je v osnovi kemijski proces, kjer nastajajo prosti radikali in aldehidi, ki lahko povzročajo vnetna stanja v organizmu in izničijo pozitivni proti-vnetni učinek EPA in DHA. To po domače pomeni, da če uživamo Omega 3 slabe kvalitete v katerikoli obliki (olje, kapsule…), lahko naredimo organizmu ravno nasprotni učinek, kot ga uživanje Omega 3 lahko ponudi, saj uživamo oksidirane maščobne kisline, ki še dodatno pripomorejo k vnetnim procesom. Zato je izredno pomembno, da izberemo kvaliteten produkt.
|
|
Kako prepoznamo znake oksidacije pri Omega 3 maščobah?
Prvi znak oksidacije je močnejši ribji okus in/ali vonj. Pri kapsulah pa to zaznamo kot zoprno spahovanje po ribah. Pomembno je tudi skladiščenje izdelka – Omega 3 olje ne sme biti izpostavljeno svetlobi in previsoki temperaturi. To velja tako za olje, kot za kapsule, sploh ko izdelek enkrat odpremo in ga začnemo uporabljati.
V čem se Premium + Omega 3 olje razlikuje od preostalih ribjih olj na tržišču?
Premium + Omega 3 olje je popolnoma BREZ ribjega okusa in vonja. Ima dodano naravno aromo limone in je zato prijetno svežega okusa. Izpostaviti pa je potrebno še eno prednost: vsi postopki pridobivanja olja so skrbno nadzorovani in oksidacijski procesi so onemogočeni. Oksidacijska stopnja se meri v TOTOX enotah (TOTal OXidation) in je izredno pomembna za kvaliteten produkt. Velika večina ribjih olj in kapsul na tržišču ima TOTOX enoto neznano ali zelo visoko (med 20 -30). Premium + Omega 3 olje ima v svoji naravni obliki TOTOX enoto manjšo od 3! To je izredno pomemben podatek, ki govori o neoksidiranih in nepoškodovanih molekulah maščobnih kislin. Poleg tega ima Premium + Omega 3 olje ohranjeno naravno obliko trigliceridov, tako obliko, kot jo najdemo v svežih ribah, zato ga naš organizem veliko lažje sprejme.
Sestava oziroma oblika EPA in DHA je izredno pomembna! Veliko izdelkov ima sintetično obliko EPA in DHA. To velja predvsem za razne izdelke v obliki kapsul, tablet, emulzij in prahu, ki imajo dodano EPA in DHA. Tako sintetično obliko prepoznamo v opisu kot etil estri.
Moj nasvet – če na embalaži Omega 3 dodatkov zasledite, da gre za etil estre, se takemu dodatku na daleč izognite.
|
Znanstveno dokazana dejstva za omega 3 maščobne kisline
V nadaljevanju so navedene nekatere koristi Omega 3 maščobnih kislin, ki so podprte z znanstvenimi študijami in raziskavami (vir 6).
1. Omega 3 maščobne kisline pripomorejo k boljšemu kardiovaskularnemu zdravju (srce in žile)
Uporaba rib ali omega 3 maščobnih kislin lahko pomaga ljudem z različnimi kardiovaskularnimi težavami z izboljšanjem krvnega obtoka in razgradnjo fibrina, ki ima pomembno vlogo pri nastanku strdka. Raziskave so pokazale tudi, da omega 3 maščobne kisline znižajo krvni tlak, zmanjšajo koncentracijo trigliceridov v krvi in zmanjšajo tveganje za srčni napad. Uporaba ALA (rastlinske maščobne kisline) pa ne dokazuje enake učinkovitosti pri srčno-žilnih boleznih. Omega 3 ima tudi pozitiven učinek na lipidni profil in sicer dokazano znižuje raven trigliceridov v krvi. Omega 3 maščobne kisline imajo tudi vpliv na zniževanje previsokega krvnega tlaka.
2. DHA prispeva k vzdrževanju normalne funkcije možganov
Več kot 40 % naših možganov sestavljajo Omega 3 maščobne kisline. EPA in DHA sta osnovni gradnik za biosintezo različnih hormonov, neurotransmiterskih funkcij in imunskega sistema. Raziskave so potrdile pozitiven efekt na kognitivne funkcije in preprečevanje nekaterih mentalnih stanj. Študije vpliva omega 3 pri raznih bolezenskih stanjih (Parkinsova bolezen, Alzheimerjeva bolezen, ADHD, hiperaktivnost …) so pokazale pozitiven vpliv dodajanja Omega 3 (EPA in DHA). Zadostna količina EPA in DHA je pomembna v vseh starostnih obdobjih!
3. EPA in DHA med nosečnostjo in dojenjem
Omega 3 maščobne kisline so izredno pomembne pri razvoju možganov in vida pri plodu in tudi kasneje pri dojenčku. Evropska agencija za varno hrano je potrdila dve trditvi, ki veljata za čas nosečnosti in prve mesece po rojstvu:
DHA prispeva k normalnemu razvoju očesa zarodka in dojenčkov.
DHA prispeva k normalnemu razvoju možganov zarodka in dojenčkov.
Omega 3 maščobne kisline so sestavni del materinega mleka in prav tako sestavni del vsake formule umetnega mleka za dojenčke. Omega 3 maščobne kisline so zato nujno potrebne v času nosečnosti in v času dojenja.
Omega 3 maščobne kisline v odrasli dobi lahko preprečijo prehitro pešanje vida in sindrom suhih oči.
|
|
|
Kako zagotoviti dovolj kvalitetnih omega 3 maščobnih kislin?
Poleg rednega vnosa kvalitetnih rib v prehrani, je potrebno tudi dodajanje EPA in DHA maščobnih kislin v obliki prehranskega dopolnila. V ta namen smo razvili visoko kvalitetno Premium + Omega 3 olje, pridobljeno izključno iz norveške polenovke. Premium + Omega 3 olje blagovne znamke Live & love je testirano (vsaka serija!) na prisotnost težkih kovin, dioksinov, dioksinom podobnih substanc, PCB-je, PAH-e, pesticide in ostala okoljska onesnaževala. Na voljo je v naši spletni trgovini in vseh naših prodajnih mestih po Sloveniji.
Omega 3 maščobne kisline so pomembne v vseh obdobjih našega življenja!
07.09.2019, Katja, LCHF Style
Viri (oznake v tekstu):
- Beng et al: Plasma lipid and lipoprotein patterns in Grenlandic west-coast Eskimos (1971)
- Belgium Superior Health Council: Recommendations and claims made on omega 3 fatty acida (2004)
- Plourde & Cunnane: Extremely limited synthesis of long chain PUFA in adults (2007)
- Harris: The omega 3 index: Clinical utility for therapeutic intervention (2010)
- EFSA: Scientific Opinion: Fish Oil for Human Consumption. Food Hygiene, including Rancidity (2010)
- EFSA: Scientific Opinion: 1734/2010, 1769/2010. EU-VO 440/2011
|
|
Deli na družbenih omrežjih