Kaj so ketoni?

Katjin blog

Verjetno ste že slišali za ketogeno dieto ali na kratko keto način prehrane. Cilj takega načina prehranjevanja je adaptacija telesa oz. organizma, da za svoj primarni vir energije uporablja maščobo namesto sladkorja. Organizem uporablja maščobo kot vir energije tako, da maščobo najprej spremeni v ketone. Kaj torej so ketoni?

Vloga ketonov

Naši predniki zagotovo niso jedli 5 obrokov dnevno, tudi treh ponavadi ne. Jedli so, ko je bila hrana na voljo in ko so si jo ulovili ali nabrali. To pomeni, da so lahko med posameznimi obroki lahko minila daljša obdobja brez hrane. Da so to preživeli, se je organizem moral prilagoditi in sicer tako, da je za vir energije lahko izkoriščal maščobo. 

Kaj pa sladkor za energijo?

Današnja družba se razlikuje od naših prednikov. Na voljo je dovolj hrane v vseh oblikah, vsem pa je skupno nekaj. Hrana je bogata z ogljikovimi hidrati, sladkorji… Uživanje take hrane, večkrat na dan povzroči izgubo sposobnosti telesa, da za energijo uporablja maščobo, zato tudi ne proizvaja ketonov.

Prednost ketonov

Organizmu energijo zagotavljajo lastne male »tovarne« energije in sicer so to mitohondriji, ki metabolizirajo energijo iz glukoze ali ketonov. In tu se pojavi razlika-ketoni ustvarijo veliko več energije na enoto molekule, kot glukoza. To pomeni, poenostavljeno, da ko organizem začne porabljati maščobo v ketone, dobimo veliko boljši in trajnostni vir energije. Izpostaviti je potrebno še drugo prednost ketonov-ob porabi maščobe se ne dviguje krvni sladkor in inzulin ostaja lepo v mirovanju. To je izredno dobrodošla prednost ketoze, poleg številnih ostalih prednosti.

Poraba maščobe za energijo pomeni, da je vir oz. gorivo, ki ga telo rabi, stalno na voljo-v obliki maščobe na samem telesu ali v obliki maščobe kot vira v prehrani. Posledično to pomeni, da človek, ki je adaptiran na porabo maščobe za energijo (temu rečemo tudi keto adaptacija) le redko čuti tisto pravo lakoto, saj ni nihanja inzulina in padcev sladkorja. Za to poskrbijo ketoni.

Kako pride telo v stanje ketoze in kaj ketoza sploh je?

Kot že omenjeno, telo lahko kot vir energije uporablja ali sladkor ali maščobo. Sladkor telo spremeni v glukozo, medtem ko maščobo v ketone.

Vrste ketonov

Z razliko od enostavne pretvorbe sladkorja v glukozo, nastajajo pri metabolizmu maščobe ketoni. 

Vrste ketonov:

  • Acetat (aceton)
  • Acetoacetat (AcAc)
  • Beta Hydroxybutyrate (BHB) 

BHB strogo gledano ne spada pod ketone, zaradi njegove molekulske strukture. Je pa pomemben del in ima pomembno vlogo v ketozi. AcAc in aceton sta po svoji strukturi ketona. Aceton telo izloči skozi urin ali izdihan zrak.

Rezultat iskanja slik za types of ketones

Merjenje ketonov

Ko organizem proizvaja ketone, jih večino porabi za energijo, preostanek pa izloči. Zaradi tega se ketone lahko meri v krvi, urinu ali v izdihanemu zraku. 

V krvi merimo BHB, v izdihanemu zraku merimo aceton, v urinu pa AcAc.

Najbolj natančna metoda merjenja ketonov je merjenje v krvi ali izdihanemu zraku, medtem ko določanje ketonov v urinu ni najbolj zanesljivo.

Merjenje ketonov v krvi:
Rezultat iskanja slik za keton meter freestyle
Merjenje ketonov v krvi je zanesljiva metoda določanje količine ketonov. Kot že omenjeno, se v krvi meri BHB. Slaba stran tega načina merjenja je ta, da je za meritev potrebno »špikanje« in pa seveda finančni vidik. Trakovi so precej dragi.

Kako interpretiramo rezultate:

Nizka raven ketonov: manj kot 0,5 mmol/l
Ketoza: 0,6 – 1,5 mmol/l
Optimalna (globoka) ketoza: 1,6-3,0 mmol/l
Zelo visoka vrednost ketonov: več kot 3,0 mmol/l

Meritev ketonov v izdihanem zraku:

V izdihanem zraku lahko merimo ketone (oziroma aceton) s pomočjo posebnega aparata. Na tržišču jih je več, veliko jih je še v razvoju. Najbolje prodajan je Ketonix. Prednost tega načina merjenja je v njegovi enostavnosti (ne potrebujemo trakcev in krvi), zanesljivosti (primerljivi rezultati s krvnimi testi) in neomejeni možnosti uporabe. Nakup aparata predstavlja kar precejšen finančni zalogaj, ampak je treba pretehtati prednosti in naš namen oz. cilj.

Merjenje ketonov v urinu:

V urinu lahko merimo prisotnost acetoacetata (AcAc). Ta metoda je najmanj zanesljiva od vseh. Izvaja se s pomočjo posebnih trakov, kjer se lahko s pomočjo barvne skale odčita prisotnost AcAc. Rezultat nam pove samo, da so v urinu prisotni ketoni, nič pa o tem, ali jih telo dejasnko uporablja, ali jih samo izloča, ker jih še ne zna uporabljati (to je pomembno predvsem v času keto adaptacije). Drug razlog, da je meritev ketonov v urinu nezanesljiva je ta, da je končni rezultat tudi zelo odvisen od stopnje hidracije oz. dehidracije organizma. Dehidracija bo povzročila da se bo listek obarval temno vijolično, kar sicer simbolizira visoko vrednost ketonov, dejansko pa to ne drži. In seveda kontra-visoka stopnja hidracije povzroči da se listek ne obarva ali pa se obarva svetlo, kljub temu da bi meritev v krvi pokazala popolnoma spodobno koncentracijo ketonov. 

V  stopnji keto adaptacije-to pomeni na začetku keto prehranjevanja-naš organizem še ne zna uporabljati ketonov za energijo, kljub temu da v telesu nastajajo. Posledica tega je, da organizem ketone izloči. Po domače-polulamo jih. Ko naš organizem postane keto adaptiran pa telo začne uporabljati ketone za energijo in zato jih je v urinu kar naenkrat manj oziroma jih sploh ni. Najdemo jih pa dovolj v krvi. To so razlogi da je meritev ketonov v urinu nezanesljiva in v določenih trenutkih celo zavajujoča.

Ketoza-ketoacidoza

Verjetno ste že slišali za ketoacidozo? Veliko ljudi pomeša ta dva pojma. In kaj je ketoacidoza? Gre za ekstremno stanje, ki ponavadi lahko prizadane sladkorne bolnike. Ko je produkcija inzulina iz določenih razlogov nezmožna, sladkor ne more v celice. Odziv organizma na tako stanje je, da drastično poviša produkcijo ketonov (ketoni dosežejo 20 mmol/l ali več). Tako stanje-povišan krvni sladkor in istočasno močno povišani ketoni povzroči da se pH telesa zniža na kritično raven, kar je lahko v skrajnem primeru tudi usodno. 

Stanje ketoacidoze se ponavadi zgodi pri diabetikih, kjer bolezni še niso odkrili in ni nadzorovana. Pri zdravem posamezniku se ketoacidoza kljub ketogeni prehrani ali celo zelo dolgemu postenju ne more zgoditi. Z drugimi besedami-če niste sladkorni bolnik je tako stanje praktično nemogoče.

Povzetek

Ketoni so krasen vir  goriva za naš organizem. Nastajajo pri razgradnji maščobnih kislin in organizmu nudijo veliko daljše in stabilnejše energijsko stanje. Z razliko od sladkorja (glukoze) ketoni ne vplivajo na vnetna stanja in na padce krvnega sladkorja.

Novodobna moderna prehrana, ki je bogata z ogljikovimi hidrati in sladkorji je povzročila, da naš organizem za svoj vir energije uporablja glukozo. Ko pa sledimo smernicam keto diete se pa organizem adaptira na maščobe in izrablja ketone kot vir energije. Ketoni lažje prehajajo skozi celične stene in jih možgani lažje uporabljajo kot pa glukozo. Zato so lahko izredno terapevtski pri zdravljenju epilepsije, migren in mnogih drugih bolezni.

Viri: 

https://www.webmd.com/diabetes/type-1-diabetes-guide/what-is-ketosis#1
https://www.psychologytoday.com/blog/evolutionary-psychiatry/201104/your-brain-ketones
https://drjockers.com/what-are-ketones/
https://www.dietdoctor.com/?s=ketones
https://sl.wikipedia.org/wiki/Mitohondrij

17.11.2017, Katja, LCHF Style

Sorodne povezave:

Kaj so eksogeni ketoni?

OMENJENI IZDELKI

Deli na družbenih omrežjih
Brezplačna poštnina

V primeru nakupa nad 50€

Kvaliteta > Kvantiteta

Zagotavljamo kvalitetne izdelke

Načini plačila

Sprejemamo več načinov plačila.

Hitra dostava izdelkov

Že v 2 delovnih dneh

© LCHF Style. Spletna trgovina Shopamine. Design by Focusly. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani LCHF Style poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu LCHF Style
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.